Lolita - Vladimir Nabokov

17. června 2011 v 14:43 | Papája |  Čtenářský deník
O 24 let později si svou lásku z mládí, zesnulou Annabel, převtělí do jiné dívky, o tom pojednává psychologický román od ruského autora Vladimira Nabokova.

Vypravěč Humbert Humbert byl zamilovaný do Annabel Leeové, s kterou na začátku puberty prožíval velkou lásku. Annabel umřela na tyfus a od té doby ho přitahovaly jenom krásné malé holčičky ve věku 11-14 let tzv. nymfičky. Byla to úchylka, kterou si uvědomoval, snažil se, aby neporušil zákon a neublížil nebohým dívkám.
Vzal si Valerii, dceru lékaře, která mu svým chováním připomínala děvče. Brzy to opadlo (1935-1939) a při vyřizováním odjezdu do New Yorku se mu přiznala, že má jiného, protože s ním byla nešťastná.

Přistěhoval se do Ramsdale jako podnájemník paní Hazeové, k její dceři Lo (Dolores) a černé služce Louise. Lolita je krásná zrzavá drzá a svéhlavá 12letá dívka (*1. 1. 1935), do které se ihned zamiloval a později se s ní skamarádil. Po odjezdu malé Lolity na Tábor Q dostal dopis od Louisy, v kterém mu paní Hazeová, matka jeho milované, vyznávala lásku a zároveň ho žádala, že pokud nechce býti jejím partnerem dokonce života, ať odjede. A kvůli tomu, aby byl se svou milovanou Lolitou nablízku, si vzal její matku, jejíž tělo ho vůbec nepřitahovalo. Charlotta byla celkem hezká, slušně vychovaná, něžná, zásadová a nábožensky založená. Celkem lehce si při milostných hrátkách představoval Lolitu. Po svatbě začala Charlotta svůj dům zvelebovat. Jejich ložnici zdobila fotografie malého blonďatého chlapečka, o 2 roky mladšího zesnulého Lolitina bratra, jehož duše, jak Charlotta tvrdila, se dostane do děťátka, které porodí v tomto manželství s Humbertem. Svou dceru Dolly nenáviděla. Napsala o ní, že je agresivní, hlučná, kritická, nedůvěřivá, zbrklá, podrážděná, všetečná, netečná, negativistická, zatvrzelá a pominula zbylých 30 adjektiv.

Charlotta se rozhodla poslat Lolitu do Internátní školy s přísnou disciplínou a důkladnou výukou náboženství. Zoufalí Humbert začal přemýšlet o vraždě paní Charlotty Humbertové, konkrétně utopením ve Slunečním jezeře, ale nenašel k tomu odvahu. Jednoho dne se Charlotta vloupala do Humbertova zamčeného stolku a přečetla si poznámky, z kterých pochopila hnusnou pravdu o jejím muži. Namluvil ji, že to je jen jeho nový román, a jejich jména použil jen náhodou. Celá rozrušená odešla nenápadně ven a nabouralo do ní auto, což způsobilo její smrt. Po pohřbu se Humbert rozhodl dojet pro Lolitu na tábor. Neřekl jí o matčině smrti, ale o její brzké těžké operaci žaludku. V hotelu po neúspěšných uspávacích prášcích pro Lo se ráno Humbert dočkal svého. Sama Lolita ho svedla a pak mu začala vyprávět o svých prvních sexuálních zážitcích na táboře. Při cestě do Lepingville se na něj Lolita utrhla.

Byla v pohodě a poté, co chtěla zavolat matce do nemocnice, se dozvěděl pravdu o jejím stavu. V hotelu v Lepingville spali každý ve svém pokoji, ale uprostřed noci přišla vzlykajíc do jeho a všechno urovnali.

Začalo jejich putování po hotelech Spojených států amerických (srpen 1947/8). Celou dobu se snažil, aby Lo nic nechybělo, a aby ho neudala na policii, vypráví jí, že by se v sociálních ústavech měla mnohem hůř než s ním, svým otcem. Lo se k němu chovala hnusně a na veřejnosti si museli dávat velký pozor při mazlení (kino, příroda,…). Lolita po prázdninách začala chodit na dívčí soukromé gymnázium v Beardsley, kde brali důraz na žití v kolektivu, tanec, divadlo, umění konverzace, schůzky s chlapci. Humbert tuto školu vybral proto, že z jejich pronajatého domu v Thayerově ulici u Gastona Godina měl úžasný výhled na školní hřiště s mladými nymfičkami (2 ženy potvrdili, že jsou dívky sečtělé), který mu později zkazili pracovníci. Lola si nakonec vyžádala týdenní apanáž, vyplácená pod podmínkou, že bude plnit své základní závazky. Které pak Humbert vzal z jejích skrýší v pokoji a z krádeže obvinila Lola hospodyni Holiganovou. Humbert ji zakázal stýkat se s chlapci a velmi často ji kontroloval. Největší Loinou kamarádkou byla Mona Dahlová, smyslně pohledná, elegantní, chladná, lascívní, protřelá, tmavovláska s nápadně hezkýma očima, která přestala být nymfičkou už dávno, pokud kdy vůbec nějakou byla. Pana otce si pozvali do školy, kvůli špatným známkám a špatnému chování Dolly. Zanedlouho se Lo rozhodla k odjezdu, chtěla opustit tu hroznou školy a vybrala trasu, kterou jeli. Humbert si ale všiml, jak je neustále pronásleduje červený kabriolet s mužem, který je podobný Gustavu Trappovi, tátovu bratranci ze Švýcar.

Když Lolu nechal studovat herectví, netušil, že se ho naučí zrazovat. Při příjezdu do Elphinstone měla Lolita hroznou horečku, a tak skončila v nemocnici, kde se spřátelila se zdravotní sestřičkou Mary Loreovou. Humbert zatím nebyl také úplně v pořádku a ležel v hotelové posteli. Lo si ale vyzvedl "strýček Gustav", s kterým, jak se prý domluvili, odjíždí na dědečkův ranč. Humbert upadl do zoufalství a od sestřičky Mary se dozvěděl slova "Váš bratr." Lolin nový společník, nejspíše nějaký starý rodinný známý, se mu velice podobal a svým způsobem se mu vysmíval. Humbert si najal detektiva, který mu za 2 roky nepomohl vskutku v ničem, a to si za to bral mnoho peněz. Do konce roku 1949 střežil všechny Loiny věci a později je poslal jako anonymní dar do dívčího sirotčince. A pak mu do života vstoupila třikrát rozvedená Rita. Bylo jí dvakrát víc než Lolitě a o čtvrtinu méně než mně: hodně štíhlá zralá tmavovláska s bledou pletí, vážila padesát dvě kila, měla kouzelně asymetrické oči, hranatý, jakoby zběžně načrtnutý profil a velice přitažlivé ensellure k pružnému pozadí - mám dojem, že v ní kolovalo trochu španělské nebo babylonské krve. (str. 292) Společně cestovali od léta 1950 až do léta 1952. Rita byla ta nejlaskavější a nejchápavější družka, která schvalovala Humbertův plán najít jednu holku a odkrouhnout jejího pasáka. Sama se dokonce rozhodla pro pátrání na vlastní pěst, ale zapletla se s nějakým ničemou, a tak ji musel Humbert sám zachraňovat. Ve školním roce 1951/1952 přednášel na univerzitě. Rita se dostala do vězení za krádež, kterou údajně nespáchala. Ven ji dostal Humbert i bez pomoci jejího vlivného bratra. Dali se na cestu do New Yorku a jednoho dne, 18. září 1952, dostal dopis od samotné Lolity, nyní Schillerové, vdané ženy s Dickem, čekajíc na Vánoce miminko. Humbert ihned opustil spící Ritu v hotelovém pokoji a rozjel se hledaje Dicka Schillera. Poslední chatrč Ulice V osidlech patřila manželům Schillerovým. Tam opravdu našel svoji Lo, již ne nymfičku.

Vyprávěla mu o tom, jak odjela s panem Kvé, jediným mužem, kterého kdy milovala, na ranč, kde s Fay, dívkou z tenisových kurtů, a dalšími muži a kluky měli natáčet porno. Když mu řekla, že chce jen jeho, on ji v zimě 1949 z ranče vykopl a pak se s Fay dva roky potloukaly. Lo pracovala v různých restauracích a potom potkala Dicka. Humbert jí přinesl 4000 dolarů, peníze, o které ho prosila v dopise. I když už nebyla nymfičkou, stále ji miloval a nabídl jí, že se mohou sebrat, odejít odsud a žít spolu šťastně až dokonce života. Lo ale s jistotou odmítla. A tak se Humbert dal na cestu do Ramsdale najít toho, kdo mu kdysi odvedl jeho velkou lásku. Po setkání s doktorem Quilty se rozjel do Grimm Road za jeho synovcem. A tam potkal samotného Clarea Quiltyho. Dal mu přečíst básničku, kterou vylíčil to, že mu unesl lásku. S pistolí před sebou Clare nechtěl zemřít. Slíbil mu všechno, co měl, ale stejně dostal do těla několik kulek. Utekl do své ložnice a tam ho Humbert, zdálo se, zabil úplně. Zemřel až v galerii, kam se doplazil po Humbertově přiznání Kvéčkových přátel. Potom v klidu odjel ve svém autě. Dostal se na oddělení pro psychopaty, kde ho pozorovali, a skončil ve vězení.

MOJE DÍLO, NEKOPÍRUJTE
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Denisa | Web | 17. června 2011 v 15:21 | Reagovat

Mám 3 infa na blogu, prosím vyjádři se co by jsi chtěla na ikonku
Budu vyrábět zřejmě tvar kolečka
Jen potřebuji vědět jestli chceš nechat stejné, nebo s někým jiným a nebo konkrétní foto

A vyjádři se prosím taky, kdy mám nastavit nový design s Charmed :D...díky :-) ;-)

2 Denisa | Web | 17. června 2011 v 15:29 | Reagovat

JJ nedivím se, že nechat stejnou fotku když si mi tu fotku konkrétní sama poslala :-)

3 Charmed-ka.Pavla → SB | Web | 28. června 2011 v 18:01 | Reagovat

knížku jsem nečetla protože v knihovně jí zrovna neměli, ale film jsem viděla několikrát a je to pěkný..

4 BarbaraJane | Web | 30. srpna 2011 v 19:18 | Reagovat

Máš tu docela zajímavé knížky, Lolitu jsem nečetla, ale budu tvůj článek brát jako dobrý tip ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.